Rady a tipy jak lépe zvládnout angličtinu

 

 • Pokud chcete UMĚT anglicky, věnujte angličtině 10-20 minut denně, ne déle (po 20 minutách klesá schopnost koncentrace). Pokud chcete MÍT PŘEHLED o angličtině, stačí navštěvovat kurz angličtiny 1x týdně. Pokud se chcete jen POCHLUBIT, že chodíte na angličtinu, vystačí vám docházet do kurzu angličtiny jednou za dva týdny.

 

 • Zaměřte se na perfektní zvládnutí slovní zásoby slovem i písmem. Nepodceňujte vypisování slovíček z knihy nebo slovníku do svého sešitu na slovíčka. Učte se slovíčka ze sešitu. Svůj rukopis si lépe zapamatujete. Pravopis je v angličtině velmi odlišný od výslovnosti, proto když nebudete umět slovíčko napsat, nebude jej schopni ani správně přečíst, zvláště pokud s angličtinou teprve začínáte.

 

 • Na slovíčka, která si nemůžete zapamatovat, vyzrajete tím, že s tímto slovíčkem vytvoříte tři různé věty,  nejlépe pro vás aktuálním obsahem. Věty si nahlas řekněte a ještě lépe napiště. Využívejte svou představivost a spojte si dané slovo s vizuálním obrazem, nejlépe humorným.

 

 • Znalost anglické gramatiky je víc než žádoucí. Ovšem s gramatickými poučkami, ale bez dostatečné slovní zásoby se nikdy nedomluvíte (naopak to možné je).

 

 • Vyhledávejte příležitosti k anglické konverzaci s cizinci, k poslechu angličtiny a ke čtení. Sledujte intonaci mluvy i gestikulaci.

 

 • Choďte do kina na anglické filmy s titulky, snažte se rozumět anglickým písničkám, vyhledávejte si ve slovníku neznámá slovíčka, která vám utkví v hlavě, nebo která často slyšíte. Čtěte anglické texty na výrobcích, které kupujete, a srovnávejte je s českým překladem na výrobku.

 

 • Ve volných chvílích, když čekáte na autobus, při vaření, žehlení, uklízení, práci na zahradě, čekání na nedochvilnou návštěvu, přítelkyni či obchodního partnera, si simulujte v duchu rozhovor v angličtině v různých životních situacích.

 

 • Angličtina je ve velké míře založena na frázích. Používejte ve svých rozhovorech (i těch simulačních „v duchu“) věty, které jste si zapamatovali z anglického filmu, reklamy, nebo jste někde přečetli, či slyšeli v písničce.

 

 • Poslouchejte anglické texty. Pořiďte si učebnici s audiokazetou, kterou nepoužíváme v hodinách angličtiny, a snažte se rozumět neznámým textům. Začátečníci a mírně pokročilí si nejdříve text NAHLAS přečtou a přeloží, pak si s náhledem do učebnice poslechnou audionahrávku a nakonec si text poslechnou ještě znovu bez psaného textu. Pokročilí studenti si text poslechnou dvakrát bez učebnice, pak si text přečtou, zaměří se na neznámá slovíčka, která si v ideálním případě vypíší a naučí, a nakonec si text poslechnou ještě alespoň jednou bez učebnice.

 

 • Při poslechu a rozhovoru se nesnažte rozumět každému slovu. Za svůj život nejste schopni naučit se všechna anglická slovíčka. Podstatou konverzace je porozumět OBSAHU sdělení, případně si souvislosti domyslet. Využívejme možnosti, které nám poskytuje lidská inteligence a fantazie - improvizujte a domýšlejte si.

 

 • Jednou týdně si napište pár řádků souvislého textu v angličtině. Popište například, jak by měl vypadat ideální šéf, nebo si zrekapitulujte své koníčky, uplynulý den nebo své plány na dovolenou. Nepište více jak 10-30 řádků. Snažte se nepoužívat slovník. Nepřekročte časový limit 20 minut. Rozvíjíte tak svou schopnost souvisle se vyjadřovat v cizím jazyce v rámci své slovní zásoby. V budoucnu vás tak při reálné konverzaci máloco zaskočí a v případě oficiálního písemného projevu nebudete muset plýtvat čas nad vyhledáváním ve slovníku.

 

 • Samostudium se v prvním roce úplného začátečníka nedoporučuje. Samostatným pravidelným studiem bez lektorského dozoru můžete pokračovat minimálně po 1 roce docházky do kurzu, lépe však až po 2 letech. Na trhu je dnes nepřeberné množství kvalitních výukových materiálů pro angličtinu, nejlepší jsou ty interaktivní.

 

 • Nejrychlejším způsobem, jak se anglicky naučit, je vycestovat alespoň na 6 měsíců do anglicky mluvící země a minimálně 1 týdně tam docházet do školy. Ušetříte si tak 2 roky studia v domácích podmínkách.

 

 • Když jednou s angličtinou začnete, už nikdy nepřestávejte. Riskovali byste, že se z vás stanou věční studenti, kteří se anglicky nikdy nedomluví.

 

 

                       Scotland